OGRÓD NOWOCZESNY W WILANOWIE

Ogród w Wilanowie to jeden z naszych ulubionych projektów. Zastosowaliśmy tu wiele rozwiązań, które od lat podziwialiśmy jedynie w realizacjach naszych zagranicznych kolegów. Mimo niewielkich rozmiarów ogrodu jego budowa trwała blisko 2 miesiące. Spowodowane to było koniecznością podzielenia prac na etapy i niemożnością przeprowadzenia prac różnych ekip jednocześnie. Na efekt i zadowolenie klienta warto było jednak poczekać.

Elementem przyciągającym uwagę jest efektowna altana z drewna klejonego w stylu nowoczesnym. Wykonana została na zamówienie z drewna sprowadzonego przez nas ze Skandynawii. Na zamówienie wykonane zostały również okucia ze stali szlachetnej (ukryte w konstrukcji altany) oraz panele z poziomymi deszczułkami.

Ogród nowoczesny z altaną

Zdjęcie altany w ogrodzie nowoczesnym.(widok z tarasu górnego)

Altana w ogrodzie w stylu nowoczesnym

Altana jest otwarta z dwóch stron. Pierwsze „wejście” prowadzi przez szklaną kładkę przebiegającą nad basenem ozdobnym wypełnionym wodą. Tafla szkła hartowanego została wyprodukowana w zakładzie szklarskim specjalizującym się w produkcji podłóg szklanych, a jej wytrzymałość została obliczona tak, aby mogła być podparta jedynie wzdłuż jej dłuższych boków przylegających do tarasu drewnianego. Dzięki temu uniknęliśmy konieczności stosowania podkonstrukcji, która wizualnie odebrałaby „lekkość” zaprojektowanemu rozwiązania. Kładka jest podświetlana od spodu poprzez wodoodporne lampy umieszczone na dnie basenu.

Wodę trzeba było wprawić jeszcze w ruch! W tym celu zaprojektowaliśmy miniwodospad, do stworzenia którego użyliśmy gotowej wylewki ze stali nierdzewnej.

Mini wodospad w ogrodzie nowoczesnym

Zamontowane w wylewce oświetlenie iluminuje strumień wody, tworząc po zmierzchu przepiękny efekt wizualny.

Element wodny w ogrodzie nowoczesnym

Osprzęt przyłączeniowy i rury zostały ukryte w kamiennej ścianie i zamaskowane demontowalnymi płytkami na wypadek konieczności serwisu.

Aby osiągnąć efekt kameralności na którym zależało klientowi altana została „zamknięta” z dwóch stron. Wzdłuż dłuższego boku zastosowaliśmy drewniane panele. Wzdłuż krótszego przesłonę z przepuszczającej światło tkaniny. Ciepła i przytulności dodają również materiałowe miękkie poduszki zestawu meblowego.

Wnetrze altany nowoczesnej

We wnętrzu altany nowoczesnej

Altana od strony ogrodzenia dodatkowo została otoczona żywopłotem, co wraz z niższym poziomem w stosunku do trawnika daje efekt bycia „zatopionym” w zieleni. Przed słońcem i deszczem chroni dach z jasnego beżowego materiału.

Drugie wejście w przestrzeń altany stanowią granitowe schody. Jak przystało na ogród nowoczesny schody mają prostopadłościenne kształty. Aby urozmaicić zejście kamienne bloki zostały poprzesuwane względem siebie. Duża masa pojedynczego stopnia wynosząca blisko 120 kg wymusiła konieczność wykonania oddzielnego fundamentu pod każdy stopień. Schody nocą również zostały podświetlone.

Granitowe schody w ogrodzie nowoczesnym

Schody prowadzą nas na poziom pośredni ogrodu, czyli trawnik stanowiący doskonałą przestrzeń do opalania lub do zabawy dla dzieci. Poziom najwyższy to taras granitowy na który wchodzi się po stopniach wykonanych z drewna egzotycznego. Z uwagi na bliskość wyjścia z kuchni taras może być wykorzystywany do spożywania rodzinnych posiłków. Wzdłuż krótszego boku tarasu ustawiliśmy dwie donice marki Incanti, które zamykają przestrzeń tarasu oraz zabezpieczają uskok tarasu.

Nowoczesne donice Incanti z widokiem na altanę

Zobacz zdjęcia tego ogrodu w pełnej rozdzielczości. Ogród nowoczesny – zdjęcia